logo

Mobile laboratories for improvement of STEM knowledge.

Projekti peamised eesmärgid on:

  • STEM – õppe (teadus, tehnoloogia, inseneeria, matemaatika) populariseerimine õpilastele atraktiivsel viisil.
  • Õpetajate tugevam toetamine läbi interaktiivsete ja digitaalsete koolitusmaterjalide kaudu STEM-i kohta.
  • Sektori ettevõtete kaasamise tugevdamine haridusprotsessis.

Projekti sihtgrupid:

  • Üldkoolide õpilased 14-15 aastased või siis 7-8 klass;
  • Üldkoolide haridustöötajad (STEM ainete õpetajad, karjäärinõustajad ja tugispetsialistid);
  • Sektori esindajad ja teised sidusrühmad, kes soovivad olla seotud STEM teadmiste täiendamisega;
  • Õppijad, teiste haridustasemete esindajad, lapsevanemad, poliitikakujundajad.

Projekti peamised tegevused ja oodatavad tulemused on:

  • Kõigile kättesaadavad interaktiivsed digitaalsed koolitusmaterjalid STEM-i kohta õpilastele (neljas keeles – inglise, läti, leedu ja eesti keeles).
  • Õpetaja käsiraamat toetamaks interaktiivsete digitaalsete õppematerjalide kasutamist (neljas keeles – inglise, läti, leedu ja eesti keeles).
  • Juhised sektori esindajatele STEM-teadmiste täiendamiseks ja õpilaste toetamiseks (neljas keeles – inglise, läti, leedu ja eesti keeles)
  • 3 sündmust interaktiivsete digitaalsete koolitusmaterjalide tutvustamiseks ja populariseerimiseks.
  • Vähemalt 100 õpilast, kes on osalenud iga riigi pilootkoolitustel.
  • Õpilaste riiklik võistlus koolitusmaterjalide täiustamiseks.
  • 3 projekti lõppsündmust.
  • Vähemalt meediaga seotud artiklit.

    Projekti nimi: Mobile laboratories for improvement of STEM knowledge

    Projekti akronüüm: Lab4Stem, No. 2020-1-LV01-KA201-077502

    Projekti kestvus: 27 kuud, 1. sept 2020 – 31. Dets 2022

    Projekti juhtpartner on MASOC (Läti), projektipartneriteks on Eestist Eesti Masinatööstuse Liit MTÜ ja Merkuur OÜ, Leedust LINPRA ja VIESOJI ISTAIGA VILNIAUS JERUZALES DARBO RINKOS MOKYMO CENTRAS (VJDRMC), Lätist lisaks ka Tehnobuss Latvia.

    Projekti rahastaja: ERASMUS+

    Projektiga seotud õppematerjalid.

    Lab4STEM aitab noortel tööstusega tutvuda

    Eesti Masinatööstuse Liit ja Merkuur OÜ viisid koos partneritega Balti riikidest läbi Euroopa Liidu programmi ERASMUS+ poolt sponsoreeritud projekti Lab4STEM, mille eesmärgiks oli parandada õpilaste ja õpetajate teadmisi STEM-ainetest.

    STEM-ainete teadmiste parandamiseks valmisid õppematerjalid kuuest erialast: mehhatroonika, keevitus, CNC-töötlemine, 3D-printimine, 3D-modelleerimine ning mehaanika ja simulatsioon. Kõik õppematerjalid on kõigile kättesaadavad ning sisaldavad endas ohtralt pilte ja lisamaterjale, nende hulgas teste õpitud materjali kinnistamiseks.

    Eestlaste partneriteks olid Lätist Tehnobuss Latvia ja MASOC, Leedust LINPRA ja VJDRMC. Koos võtsid partnerid õppematerjalide kirjutamise, toimetamise ja tõlkimise, mille tulemusena on nüüd olemas õppematerjalid neljas keeles – eesti, läti, leedu ja inglise. Projekt kestis kokku üle kahe aasta.

    Projekti esimeses faasis korraldati uuring, mille tulemusena selgus, et paljud koolid tunnevad puudust just interaktiivsetest õppematerjalidest STEM-ainete valdkonnas. Sama tundsid ka õpilased, kes soovisid oma õpingutele rohkem dünaamilisust lisada. Uued õppematerjalid võimaldavadki mitmekülgset ja interaktiivset kogemust nii õpetajatele kui ka õpilastele.

    „Tänu Lab4STEM projektile on Eesti kooliõpilastel nüüd võimalus saada selge ja lihtne ülevaade tööstusharudest, mis muidu võisid neile täiesti võõraks jääda. Loodan, et nende abil jõuab nii mõnigi noor otsuseni, et tahab karjääri teha näiteks keevitajana või CNC-pingi operaatorina. Neid võimalusi leidub ohtralt isegi Eestis,“ leiab Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt.

    Lisaks õppematerjalidele valmisid ka põhjalikud juhised ettevõtetele, kuidas rakendada STEM-aineid paremini tööstuses ja kuidas saada rohkem õpilasi enda juurde tööle. Selle raames loodud küsitluse tulemusena selgus, et paljud ettevõtted Eestis on valmis õpilasi enda juurde praktikale võtma.